Bal neden boğaz yakar?

“Bal neden boğaz yakar?” sorusunun yanıtı, balın içeriğinde saklıdır. Nitekim antibiyotik özellik gösteren kestane balı gibi ballar özellikle grayanotoksin gibi etken maddeler sebebiyle boğazda yanma hissi oluşturur. Yanma hissi eğer aşırı değilse, zararlı değildir.

Yanma hissinin tam olarak hangi tür balda olduğunu saptamak zordur. Çünkü ülkemizde monofloral (tek bitkiden) bal üretimi çok azdır. Çevrede yetişen herhangi bir bitkiden alınan etken madde bu hisse neden olma potansiyeline sahiptir. Örneğin kestane balı gibi boğazı hafif yakan bir baldan daha fazla size bu hissi uyandıran bir çiçek balı ile karşılaşmanız mümkün.

Satışlarımız Trendyol üzerindendir.

Bazı insanlar baş tükettiği zaman boğazlarında şişmenin de eşlik ettiği yıkıcı bir yanma hissi yaşar. Nitekim bu tarz bir durum varsa gerektiğinde bir hekime başvurmak gerekir. Çünkü bazı kişilerin balın içerisindeki bir maddeye karşı alerji geliştirdiği örnekler vardır. Şiddetli seyreden bal alerjisi ciddiye almayı gerektiren bir durumdur.

Balın, boğazda neden olduğu yanma hissinin bir diğer sebebi seyrelmedir. Çünkü bal oldukça yoğun bir besindir. Bu yoğunluk, boğazınızdaki nemi çeker ve kendini seyreltir. Bu durum, boğaz enfeksiyonları ile mücadelede önemlidir. Nitekim birçok bakteri yüksek şeker konsantrasyonunda yaşayamaz. Bu da bakteri enfeksiyonlarına balın iyi gelmesini açıklar.

Eski Romalılar, balın yoğunluğu ile bakterileri yok ettiği gerçeğini erken dönemde keşfetmiştir. Bu sebeple özellikle saf İspanyol balları uzun yıllar boyunca açık yaraların iltihap kapmaması için merhem yerine kullanılmıştır.

Bal günümüzde birçok boğaz pastilinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bazı ülkelerde hafif boğaz enfeksiyonlarının erken safhasında bal tavsiye edilen bir üründür. Kısacası bal, herhangi bir ekstra neden olmaksızın pastilimsi yani boğaz yakar bir besindir. Ancak bu yanma aşırı veya batma hissine dönüşmüşse o zaman vakit kaybetmeden doktora danışmak gerekir.

Boğazı yakan bal iyi midir?

Boğazı yakan bal iyidir ya da kötüdür demek doğru değildir. Çünkü boğazınızı yakan etken maddenin ne olduğu önemlidir. Bu hususta antibakteriyel özellikler gösteren kestane balı gibi ürünler boğazınızı yaksa da özellikle bazı boğaz enfeksiyonlarına ve öksürüğe iyi gelir.

İçerisine bazı kimyasal maddeler karıştırılan sahte çiçek balları da boğazınızı yakar. Bu son derece tehlikeli bir durumdur. Özellikle bal sahtecileri, ballarını iyi göstermek için balın içine kekik vb. ürünlerin esansından dökmektedir. Bu da balın şifa değil, hastalık kaynağı olmasına sebep olmaktadır.

“Bal neden boğaz yakar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın