Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır?

Hakiki ve iyi bir bal bulmak günümüzde gerçekten zor. Birçok bal firması var ve bu firmaların hepsi en doğal balı ürettiğini iddia ediyor. Peki gerçek anlamda kaliteli bal nedir? Öyleyse “Hakiki bal nasıl anlaşılır?” sorusunu gelin sizi sıkmadan kısaca açıklayalım.

  1. Hakiki bir balda toz şeker tadı yoktur. Gerçek bir balda doğal ve şekerimsi olmayan bir koku vardır.
  2. Sahte ballar dondukları zaman tıpkı bir cam gibi şeffaf olurlar. Bunu eritilmiş akide şekeri kıvamına benzetebilirsiniz. Oysaki iyi bir bal donduğunda farklı nektarlardan oluştuğu için içerisinde topak topak nektar öbekleri oluşur. Yani cam gibi net bir kıvam almaz.
  3. Hakiki bal hiçbir zaman ucuz olmaz. Günümüz şartlarında kilosu 70 liranın altında olan herhangi bir bala kuşku ile bakmak gerekir. Maalesef ülkemizde laboratuvara gönderdiği iyi bir bal örneği üzerinden, kötü ballarını satan çok fazla kötü niyetli işletme vardır.
  4. Hakiki balı, dilinizle damağınıza yaydığınızda incelerek yok olur. Oysaki çok kötü bir bal tıpkı bir erimiş akide şekeri gibi dirençlidir.
  5. Balın iyi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu laboratuvar sonuçlarıdır.
  6. Sahtekarların yaptığı bir diğer işlem bala farklı esanslar katmaktır. Bu şekilde mal varlığından çıkar ama iyi bir reçel haline gelir. İnsanların bu açığından yararlanan bazı kişiler özellikle kekik gibi yüksek esanslı bitkileri suistimal eder. Bu yüzden çok kötü bir bal alıp mükemmel bir kekik balı yediğini zanneden çok sayıda kişi vardır. Bal arı tarafından özel olarak karıştırılmış bir sıvıdır. Hiçbir hakiki balda saf kekik ya da kestane kokusu, balın kendi kokusunun önüne geçmez. Bu sebeple monofloral balları alırken çok dikkatli olmak gerekir.
Satışlarımız Trendyol üzerindendir.

İyi ballar soğukta donar.

İnsanlarda balın donmasına karşı bir ön yargı vardır. Bu durum kötü ballarını iyi fiyata satmak isteyen sahtekarların işine gelmektedir. Ballarını yüksek ısıda kaynatan bu kişiler uzun süre bu ürünlerin donmamasını sağlamaktadır. Oysaki bal doğal şekerdir ve donar. (Bk. Bal Donar mı?)

Eğer kaliteli ve sağlıklı bir bal yemek istiyorsunuz, bu işi butik bir hobi olarak yapan Trabzon’dan Bal kalitesine güvenebilirsiniz. Ürünlerimiz hakiki kalitede ballardır.

Lütfen bal için ödeyeceğiniz paradan kaçıp sağlığınızı bozmayın. Çünkü özellikle ısıl işlem görmüş sahte ballar, birçok kanserojen madde barındırmaktadır. Bal yalnızca doğru koşullarda üretildiği zaman sağlıklı bir üründür.

Hakiki Bal Doğal Sürecin Ürünüdür

Piyasada hakiki bal satan üreticiler genellikle butik çalışan yapılardır. Bunun dışında birçok büyük bal firması, balın hakiki olup olmadığını siz anlayamazsınız, öyleyse logomuza güvenin diyerek algı yaratmaktadır. Oysaki maalesef piyasadaki birçok firma tahlil hilesine başvurmaktadır.

Tahlil hilesi, iyi bir bal numunesini tahlil ettirip o sonuçlarla kötü balları satmaktır. Piyasada binlerce ton bal satıldığı düşünülürse zaten her kavanozdaki balın tahlil edilmesi mümkün değildir.

Bu kadar olumsuzluğun arasında hakiki balı bulmak elbette ki çok zor. Hakiki bala ulaşmak için bilinçli bir tüketici olmanız ve güvendiğiniz yerden balınızı almanız en önemli kriterdir.

İyi bir bal hiçbir zaman çok ucuz olmaz. Çünkü doğal arıcılık yapıldığında elde edilen ürün miktarı en az 4 kat azalır. Bu sebeple hakiki bal diye ucuz ürünler tercih etmek, bile bile kendinizi kandırmaktan başka bir şey değildir.

Özet
Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır?
Yazının Adı
Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır?
Açıklama
Hakiki ve iyi bir bal bulmak günümüzde gerçekten zor. Öyleyse "Hakiki bal nasıl anlaşılır?" sorusunu gelin sizi sıkmadan kısaca açıklayalım.
Yazar
Yayımcı
Trabzon'dan Bal
Logo

“Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın