Soru: Bal neden mide ağrısı yapar? – [Yanıtlandı] Bal Ansiklopedisi

Cevap: Bal neden mide ağrısı yapar?” sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Çünkü aslında bal, mideye kötü değil iyi gelir. Hatta kestane balının mide ülserine iyi geldiği klinik çalışmalarda ortaya konmuştur. Ancak yine de her bünye kendisine özeldir. Balın içerisinde bulunan herhangi bir bitki özünün mide asidini artırma olasılığı mevcuttur.

Satışlarımız Trendyol üzerindendir.

Bal mide ağrısına doğrudan neden olmamakla birlikte bağırsak ve gaz şikâyetlerine neden olabilir. Ancak bağırsaklardaki sorun mide şişkinliği şeklinde ağrı yapma potansiyeline sahiptir. Bu konuda “Fruktoseintoleranz und Fruktosemalabsorption” adlı makalede şu bilgiler mevcuttur:

Bağırsakta kalan früktoz, bağırsak bakterileri tarafından emilir ve fermente edilir. Bu, şiddetli gaza yol açan büyük miktarlarda karbondioksit oluşturur. Früktoz emilim bozukluğunun ana semptomları gaz, ishal ve karın ağrısıdır.

Balın mide ağrısına yararları

Bal aslında mide ağrı yapmaktan ziyade mide sorunlarına iyi gelen bir besindir. Bu konuda “Propriétés thérapeutiques du miel” adlı makale şu bilgileri vermektedir:

Bal, doğrudan sindirim küresine etki eder. Nitekim mide ve bağırsak enfeksiyonlarını tedavi etmede, mide iltihabını veya ülseri azaltmada ayrıca geçici kabızlıkta etkilidir. İçerdiği “diastaz” enzimleri sayesinde sindirime yardımcı olur ve mideyi uyarır.

Yediğiniz bal midenize dokunduysa bu ürünün hakiki olup olmadığını sorgulamanız gerekir. Çünkü suni şeker veya diğer katkı maddelerini içeren besinler, midenin asit değerini bozar. Bu da reflü ataklarını tetikler. Ancak hakiki bir bal, özellikle de kestane balı reflü üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Kısacası bal, mide ağrılarına ve özellikle reflü ve ülsere iyi gelen bir besindir. Ancak tam ters bir etki uyandırması, küçük bir olasılık olsa da mümkündür. Bal, doğal olsa da şekerdir. Fazla miktarda şeker tüketmek diyabetik gastroparaziye neden olabilir. Bu da mide bulantısı gibi semptomların görülmesi ile sonuçlanır. Ancak balın, diyabetik gastroparazi yani mide felcine sebep olması çok ekstrem bir durumdur.

Bal yeme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus glikoz tüketimidir. Eğer gün içerisinde çok fazla glikoz içeren ürün tüketiyorsanız bu da midenizi rahatsız etme riskini artırır. Bu durumda sorun balda değil sizin beslenme alışkanlığınızdadır.

Özetle bal sağlıklı bir besindir. Bazı ender alerjiler hariç doğru şekilde tüketildiğinde sağlık sorununa neden olmaz.

Yorum yapın