Kestane Balı Neye İyi Gelir?

Kestane balı neye iyi gelir? Kestane balı faydaları ile pek çok organik sisteme yayılan bir şifa kaynağıdır. Ayrıca bu bal mikroorganizmalara karşı etkili yararlı bir doğal üründür. Kestane balının sağlığa olan faydaları birçok bilimsel makalede işlenmiş ve saptanmıştır. Boğaz ağrısından mide ülserine kadar kestane balının birçok yararı vardır. Bu yazıda kısaca bu faydalardan bahsedeceğim.

Satışlarımız Trendyol üzerindendir.

Kestane balı, Türkiye’de genellikle akasya çiçeğinin bol olduğu florada yetişir. Bu flora kestane balına antienflamatuar özellik kazandırır. Aynı zamanda bu bal çeşidinin kendi yapısında antibiyotik etki gösteren bileşenler bulunur. Bu da kestane balını eşine az rastlanır bir ürün hâline getirir.

Kestane balı özellikle üst solunum yolları enfeksiyonları açısından bulunmaz bir nimettir. Bir yemek kaşığı kestane balına çay kaşığının tepesi kadar kırmızı biber ve zencefil tozu ekleyerek tükettiğinizde boğaz şikâyetlerinizde göze görülür bir azalma sağlanır.

Kestane Balının Faydaları

Kestane balının sağlık üzerindeki olumlu etkisi bizzat bilim tarafından onaylanmıştır. Nitekim kestane balının faydalı olduğu hastalık ve rahatsızlıklar şunlardır:

  • Üst solunum yolu enfeksiyonları ve boğaz ağrısı: Kestane balı grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkili bir üründür. Özellikle ilerlememiş birçok vakada boğaz ağrısını hızlıca giderecek bileşenlere sahiptir. Nitekim İngiltere’de soğuk algınlığı geçiren çocuklara ilaç tedavisinden önce kestane balı önerilir.
  • Mide ülseri ve mide yangısı: Kestane balının mide hastalıklarına iyi geldiği kanıtlanmış bir gerçektir. Bunun sebebi ülsere sebep olan helicobacter pylori bakterisine karşı etkili maddeler içermesidir. Nitekim kestane balı, antioksidan bir yapıya sahiptir.
  • İltihaplanmalar: Kestane balı iyi bir antienflamatuar, aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Yani mide, bağırsak ve vücudun diğer yerlerindeki iltihapları önleyici ve giderici özelliği vardır. Bilimsel çalışmalara göre, yedi gün boyunca düzenli tüketildiğinde mide iltihaplanmalarını önemli ölçüde azaltır. Ayrıca erwinia carotovora, yersinia enterocolitica ve aeromonas hydrophila gibi zararlı bakterileri öldürür.
  • Yanıklar: Balın yanıklara iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlıdır.
  • Öksürük: Oxford’da yapılan bir çalışmaya göre kestane balı, öksürüğe karşı birçok öksürük ilacından daha etkilidir.
  • Düşük bağışıklık: Kestane balı bağışıklık sistemini güçlü hâle getiren besinlerdendir.

Kestane Balının Şifalı Olmasının Sebebi Nedir?

Kestane balı sağlığı destekleyici bir ürün olup mide ülseri, boğaz ağrısı ve öksürük gibi birçok hastalığa iyi gelir. Çünkü içerisinde birçok mineral ve vitamin vardır. (Bk. Bal Niçin Tutar?)

Balların farklı özellikleri vardır. Kestane balının içerisinde çeşitli çiçek ve polenler mevcuttur. Nitekim kestane balının iyi geldiği şeyler nefes darlığı, akciğer ve karaciğer hastalıkları, mide bağırsak sorunları, üriner sistem sorunları, düşük bağışıklık, D ve C vitamini ihtiyacı ve boğaz ağrılarıdır.

Kestane balı, doğal antibiyotik etkisi de gösterir. Halk deyimiyle mikrop kırıcı bir üründür. Aynı zamanda polen ve arı sütü sağlık açısından son derece önemlidir. Zayıf, halsiz ve bitkin olanların kullanması halinde çok büyük fayda sağlar.

Enerjinizi düşük hissettiğinizde başvurabileceğiniz çok etkin bir destek besinidir. Ayrıca arı zifti dediğimiz propolis ise antibiyotik özellik gösteren bir zifttir. Bu ürünü arılar, ağaçların ve bitkilerin taze sürgünlerinden alarak kovana getirirler. Bu zifti kovanı dezenfekte etmek ve düşmanlara karşı korunmak amacıyla kullanırlar. Arıların olmazsa olmazıdır. Bu zifti sakız gibi çiğneyebilirsiniz. Boğaz ağrılarına ve mikrobik rahatsızlıklara iyi gelir. Günümüzde propolisten çok farklı türlerde ve özellikte kullanılmaya hazır ürünler üretilmiştir.

Tüm bunların yanında balı çok yemenin değil, düzenli olarak tüketmenin önemli olduğunu unutmayın.

Kestane Balı ile İlgili Uyarılar

Paracelcus’un şu sözünü herkes duymuştur: “Bütün maddeler zehirdir, zehirle ilacın tek farkı dozdur.” Her şeyde olduğu gibi kestane balını tüketirken de aşırı tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Kestane balı çok tüketildiğinde bal tutması denen durum gerçekleşir.

Kestane balı tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus şeker hastalığıdır. Nitekim bal sonuç itibarıyla doğal da olsa şekerdir. Bu yüzden fazla tüketmek şeker konusunda olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Özet
Kestane Balı Neye İyi Gelir? | Kestane Balının Faydaları
Yazının Adı
Kestane Balı Neye İyi Gelir? | Kestane Balının Faydaları
Açıklama
Kestane balı neye iyi gelir sorusunun yanıtı üst solunum yolu enfeksiyonları, iltihaplanmaları ve mide hastalıkları için faydalı oluşudur.
Yazar
Yayımcı
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

“Kestane Balı Neye İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın