Bal fiyatları 2023 yılında %100 arttı

Bal fiyatları 2023 yılında ortalama %100 artış gösterdi. Bunda özellikle Karadeniz ve Ege’de yaşanan iklim krizi ve orman yangınları sebebiyle oluşan ürün kaybı etkili oldu. 2023’de kaliteli çiçek balının fiyatı 300 lira civarında. Kestane balının fiyatı ise 400 ila 600 lira arasında değişiyor.

Geçen sene ağustos döneminde yani 20212 bal sağma döneminde kaliteli çiçek balının ortalama fiyatı 200 liraydı.

Bu sene geçen seneye göre %15 civarında daha fazla bal hasat edilmesi bekleniyor.

Bütün alanlarda etkili olan enflasyon tufanı balı da etkiledi. Özellikle arıların bal dönemine öncesinde kullanılan şeker fiyatlarındaki yükseliş fiyatlara da yansıdı. Buna bal mumu fiyatlarındaki sıçrama da eklendi.

Bu yıl geçen seneye göre daha az orman yangını çıksa da yine de Ege’de çok sayıda kovan yanarak yok oldu. Ayrıca bütün bölgeyi kaplayan kül ve kirli hava, arıların rahat bir şekilde çalışmasını engelledi.

Satışlarımız Trendyol üzerindendir.
Orman yangınları 2022 yılında da bal fiyatları üzerindeki en büyük baskı unsuru oldu.

Karadeniz’de yüksek rakımlarda yapılan bal üretimi ciddi darbe aldı. Havaların bozuk gitmesi, dönem içerisinde elde edilen balın arılar tarafından yumurtlama amacıyla kullanılmasına neden oldu. Bu da ciddi bir kayıp anlamına geliyor. Tüm bu sebepler Anzer balının kg fiyatını da etkiledi. Bu sene Anzer balının kilosu 2500 liradan satılıyor. Ayrıca Karadeniz’de ormanların sağlığı için doğaya bırakılan Japon yaban arıları, bal arıları için her geçen gün daha büyük bir tehlike olmaya devam ediyor.

Bal üretimi hususunda 2019’dan beri sistematik bir düşüş var. Bu durumda küresel iklim krizi oluşan kuraklık önemli bir etken. Özellikle çam balı ve kestane balı üretimindeki düşüş kritik düzeyde. Ayrıca pandemi sürecinde bala olan ilginin artması da bal fiyatlarının artışına sebep oldu.

Türkiye’nin önemli bal rezerv alanlarından biri olan Doğu Anadolu’da bal dönemi geçen seneye göre daha iyi geçti.

Bal fiyatları 2023 yılı kışında nasıl olacak?

Türkiye’deki bal stokunun henüz kış gelmeden tükenmesi bekleniyor. Bu sebeple kış aylarında fiyatların daha da yükselmesi kaçınılmaz gözüküyor. Devlet tarafından gerekli tedbirler alınmazsa birkaç on yıl içerisinde Türkiye’deki bal üretiminin ciddi bir yok olma tehlikesi altına gireceği aşikâr.

Türkiye’de nispeten kuraklıktan daha az etkilenen Marmara bal üretiminde daha stabil kalmayı başarıyor. Ancak bu bölgede yaygın endüstriyel tarım ciddi anlamda arıcılık için risk oluşturuyor. Çünkü arılar, yoğun ilaçlama yapılan tarımsal ürünlerden polen alabiliyor. Bu durum hem insan hem de arı sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu sebeple bu bölgede orman arıcılığı için gerekli düzenlemelerin acilen yapılması gerekiyor. Nitekim bu yıl Marmara’da çok sayıda arı kolonisi çeşitli hastalıklar yüzünden öldü.

“Bal fiyatları 2023 yılında %100 arttı” üzerine bir yorum

Yorum yapın