Bal fiyatları 2021 yılında %30 arttı

Bal fiyatları 2021 yılında ortalama %30 artış gösterdi. Bunda özellikle Karadeniz ve Ege’de yaşanan iklim krizi ve orman yangınları sebebiyle oluşan ürün kaybı etkili oldu. 2021’de kaliteli çiçek balının fiyatı 100 lira civarında. Kestane balının fiyatı ise 150 ila 250 lira arasında değişiyor.

Satışlarımız Trendyol üzerindendir.

Bu yıl orman yangınları sebebiyle Ege’de çok sayıda kovan yanarak yok oldu. Ayrıca bütün bölgeyi kaplayan kül ve kirli hava, arıların rahat bir şekilde çalışmasını engelledi.

Bu sene Türkiye’deki bal üretiminde dramatik bir düşüş yaşanıyor.
Orman yangınları 2021 yılında bal fiyatları üzerindeki en büyük baskı unsuru oldu.

Karadeniz’de ise yüksek rakımlarda yapılan bal üretimi ciddi darbe aldı. Havaların bozuk gitmesi, dönem içerisinde elde edilen balın arılar tarafından yumurtlama amacıyla kullanılmasına neden oldu. Bu da ciddi bir kayıp anlamına geliyor. Tüm bu sebepler Anzer balının kg fiyatını da etkiledi. Bu sene Anzer balının kilosu 1200 liradan satılıyor. Ayrıca Karadeniz’de ormanların sağlığı için doğaya bırakılan Japon yaban arıları, bal arıları için her geçen gün daha büyük bir tehlike olmaya devam ediyor.

Bal üretimi hususunda 2019’dan beri sürekli bir düşüş var. Bu durumda küresel iklim krizi oluşan kuraklık önemli bir etken. Özellikle çam balı ve kestane balı üretimindeki düşüş kritik düzeyde. Ayrıca pandemi sürecinde bala olan ilginin artması da bal fiyatlarının artışına sebep oldu.

Türkiye’nin önemli bal rezerv alanlarından biri olan Doğu Anadolu’da da durum farklı değil. Doğu Anadolu’da bal üretimi de bu yıl dramatik bir şekilde düştü. Özellikle Ardahan’da bal üretimi neredeyse sıfırlandı.

Bal fiyatları 2021 yılı kışında nasıl olacak?

Türkiye’deki bal stokunun henüz kış gelmeden tükenmesi bekleniyor. Bu sebeple kış aylarında fiyatların daha da yükselmesi kaçınılmaz gözüküyor. Devlet tarafından gerekli tedbirler alınmazsa birkaç on yıl içerisinde Türkiye’deki bal üretiminin ciddi bir yok olma tehlikesi altına gireceği aşikâr.

Türkiye’de nispeten kuraklıktan daha az etkilenen Marmara’da bal üretimi bir nebze olsun stabil kaldı. Ancak bu bölgede yaygın endüstriyel tarım ciddi anlamda arıcılık için risk oluşturuyor. Çünkü arılar, yoğun ilaçlama yapılan tarımsal ürünlerden polen alabiliyor. Bu durum hem insan hem de arı sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu sebeple bu bölgede orman arıcılığı için gerekli düzenlemelerin acilen yapılması gerekiyor. Nitekim bu yıl Marmara’da çok sayıda arı kolonisi çeşitli hastalıklar yüzünden öldü.

“Bal fiyatları 2021 yılında %30 arttı” üzerine bir yorum

Yorum yapın