Trabzon Tereyağı Fiyatı

Trabzon tereyağı, Trabzon ve çevresindeki yaylalarda üretilen saf tereyağının adıdır. Trabzon ve Rize yaylaları bol miktarda çiçek barındırdığı için bu yağlar sarı renge sahiptir. Aynı zamanda bu yağlar, uçsuz bucaksız yaylalarda özgürce gezen ineklerden elde edilmektedir. 2021 yılında üreticiden Trabzon tereyağı fiyatı yaklaşık 80 lira civarındadır.

Satışlarımız Trendyol üzerindendir.

Trabzon tereyağı Türkiye’nin en kaliteli yağlarındandır.

Türkiye’nin en doğal ve kaliteli tereyağları Trabzon ve Rize yöresine aittir. Nitekim bu yörenin yaylalarında üretilen yağlar, hiçbir katkı maddesine gerek duymaz. Çünkü yaylalarda o denli çeşitli çiçek ve ot vardır ki ineklerin takviye besine ihtiyacı yoktur.

Özellikle kuymak gibi yöresel lezzetlerin yapımında Trabzon tereyağı dışındaki ürünler yeterli lezzeti sağlamaz. Bu sebeple lezzet açısından bu yağ, Türkiye’de eşsizdir. Yine Karadeniz pidesini de bu yağ olmadan yapmak imkânsızdır. Çünkü bu yağın kendisine özgü bir tadı ve rayihası vardır.

Trabzon’un bir diğer organik yöresel ürünü olan Organik Trabzon kestane balı ile ilgili bilgi için bağlantıyı tıklayınız.

Doğu Karadeniz yaylalarında hâlâ geleneksel hayvancılık canlıdır.

Trabzon yaylalarında hâlâ sadece süt için bakılan yerli sarı ırk mevcuttur. Bu inek çeşidinin sütü çok lezizdir. Yöre insanı için bu hayvanlar aynı zamanda bir dost gibidir. Bu yüzden hâlâ Trabzon ve Rize yaylalarında oyalı işlerle süslü inekler görmeniz mümkün.

Karadeniz tereyağı almaya değer mi?

Birçok Karadenizli yörenin dışında yaşasa bile Karadeniz yayla tereyağının dışında yağ tüketmez. Çünkü bu yağ gerçek anlamda doğal ve katkı maddesizdir. Eğer siz de en saf tereyağını tüketmek istiyorsanız bu yağı tercih etmelisiniz.

Trabzon tereyağı diğer yağlardan farklı mıdır?

Trabzon ve Rize yayla tereyağı, diğer tereyağlarından gözle görülür şekilde farklıdır. Karadeniz yaylalarında üretilen bu yağ, floranın etkisiyle sarı olur. Aynı zamanda bu yağı kokladığınızda birbirine karışmış çiçek kokusunu rahatlıkla alırsınız.

Yayla tereyağları kolay kolay bozulmaz. Bu yağların bol bir içeriğe sahip olduğu tadıldığı anda ortadadır. Oysaki diğer yağları yediğinizde ağzınıza net bir yağ tadı gelir.

Yağa verilen Trabzon adı oldukça eskidir. Nitekim daha 1925 yılında hazırlanan devlet salnamesinde Giresun’da üretilen yağlara da Trabzon yağı dendiği ve il genelinde 11 bin ton yağın İstanbul’a satıldığı bilgisi vardır:

Vilayetin tamamında 21.899 baş koyun, 22.178 baş karakeçi olmak üzere toplam 105.211 küçükbaş hayvan mevcuttur. Vilayetin tamamında üretilen yaklaşık 11 bin kilo tereyağ İstanbul’a ihraç edilmekte ve Trabzon tereyağı adıyla satılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Salnâmesi 1925- 1926, s.807

Rize ve Giresun’un yaylalarında üretilen yağlar da Türkiye genelinde Trabzon tereyağı adı ile satıştadır. Yani bu ad, Trabzon ilini ifade etmekten çok yaylacılığın yoğun olduğu üç Doğu Karadeniz ilindeki yağlar için kullanımdadır.

Yorum yapın